Όσο αδιανόητο και να φαίνεται για τους περισσότερους Έλληνες, ο χάρτης του ελληνικού ζεόλιθου έχει αρχίσει να ζωγραφίζεται πάνω σε χαρτί. Δεν είναι μόνο ένα όραμα αλλά μια εικόνα χειροπιαστή. Και αυτή άρχισε με τον Γ. Γεωργιάδη που συνεχίζει ακάθεκτος το έργο του για την πατρίδα μας, ξεπερνώντας ένα ένα τα εμπόδια για να αναδείξει τον ορυκτό μας πλούτο. Έτσι δεν χρειάζεται πια φαντασία για να δεις τις πράσινες περιοχές που βρίσκεται ο ελληνικός ζεόλιθος, αρκεί να τις εξετάσει πάνω σ’ έναν χάρτη που δείχνει το παράδειγμα σε όλους. Διότι η εμμονή που μετατρέπεται σε επιμονή, αναδεικνύει και το μεγαλείο της προσπάθειας. Διότι οι εκτιμήσεις είναι πια αποτυπωμένες και μπορεί ο καθένας να δει την επόμενη πραγματικότητα δίχως να έχει άλλο ανάγκη να πιστέψει σε ένα εθνικό όραμα, αφού το βλέπει να υλοποιείται μπροστά στα μάτια του. Σιγά σιγά βλέπουμε ότι το έργο των ανθρώπων που πίστεψαν από την αρχή στον ελληνικό ζεόλιθο, γίνεται κατόρθωμα κι αν μερικοί δεν μπορούν ακόμα να το πιστέψουν, το ελληνικό θαύμα θα γίνει, θέλουν δεν θέλουν, γιατί είναι για την Ελλάδα, για την πατρίδα μας για ν’ αρχίσει με τις δυνάμεις της να σηκώνει το ανάστημά της εκεί όπου κανείς δεν το περίμενε.
Η επιχείρησή μας ασχολείται με την εφαρμογή και την πώληση πιστοποιημένου Ελληνικού φυσικού ζεόλιθου και φυσικού ζεόλιθου Ευρωπαϊκής προέλευσης για όλες τις χρήσεις. Από εμάς μπορείτε ακόμα να προμηθευτείτε περλίτη καθώς και Ελληνικό αργιλούχο διατομίτη. Η περιεκτικότητά του ζεόλιθου σε κλινοπτιλόλιθο για γεωργική και κτηνοτροφική χρήση ανέρχεται σε 85% τουλάχιστον και διατίθεται σε διάφορες κοκκομετρίες ανάλογα με τη χρήση του. Σκοπός μας είναι η διάδοση των αμέτρητων εφαρμογών των φυσικών αυτών αδρανών ορυκτών με αποτέλεσμα την άμεση ωφέλεια από τις ιδιότητές τους, σε τομείς όπως η γεωργία, η κτηνοτροφία, το περιβάλλον και η ανθρώπινη υγεία.
Παρόμοια άρθρα
Συγκομιδή ζεολιθικών σκόρδων στη Νέα Βύσσα Νέας Ορεστιάδας, 15-06-2014 [Φωτογραφίες]
Δείτε παρακάτω τις φωτογραφίες σε σειρά σε βίντεο
Βιωματικές εφαρμογές του ζεόλιθου – Νίκος Λυγερός
Η ιστορία του ζεόλιθου στη Ελλάδα και στην Κύπρο έχει αλλάξει φάση. Δεν μιλάμε πια για θεωρητική προσέγγιση του ζεόλιθου σε θεωρητικό επίπεδο ούτε για γενικές ενημερώσεις αλλά ούτε καν πειράματα. Είμαστε πλέον στην φάση της εφαρμογής σε όλο και περισσότερες καλλιέργειες και μάλιστα έχουμε και τις πρώτες ουσιαστικές αποδόσεις. Με άλλα λόγια τώρα απολαμβάνουμε…
Ν. Λυγερός: Η στρατηγική του ζεόλιθου
Η στρατηγική του ζεόλιθου δεν επιτρέπει μόνο την ανάδειξη του ορυκτού πλούτου της Ελλάδας αλλά δίνει τη δυνατότητα να έχουμε εναλλακτικές λύσεις για να μην μας καταπατούν τα ανθρώπινα δικαιώματα. Ο ζεόλιθος είναι φιλικός προς τον άνθρωπο, τα ζώα και το περιβάλλον πράγμα που σημαίνει ότι προσφέρει και αποτελεσματική αποκατάσταση. Καθώς δίνει και θέσεις εργασίας…
Συνομιλώντας με τον Νίκο Λυγερό στον 104.4fm.gr
Με τον Νίκο Λυγερό, πολυπράγμονα ερευνητή, επιστημονικό συνεργάτη πανεπιστημίων, ειδικό σύμβουλο ακόμα και πρωθυπουργών και προέδρων, με γνώσεις από τη χρήση του ζεόλιθου στη γεωργία έως των σύγχρονων γεωπολιτικών παιγνίων, είχαμε την ευκαιρία να μιλήσουμε για λίγη ώρα το πρωί της Πέμπτης (4/8), στον φιλόξενο χώρο του πολυχώρου Περίπου. Στη πορεία καταλάβαμε ότι η συζήτηση θα…
Παραγωγή ζεόλαδου. Ν. Λυγερός – Πρόδρομος, Μεσσηνίας.
Μέρος B Μέρος Γ Μέρος Δ Μέρος Ε Μέρος Ζ Φωτογραφίες
Ποια είναι η καλύτερη εποχή ενσωμάτωσης ζεόλιθου σε υπάρχοντα δέντρα; [Video]
Ποια είναι η καλύτερη εποχή ενσωμάτωσης ζεόλιθου σε υπάρχοντα δέντρα; Το συντομότερο δυνατό! Μπορεί να γίνει όποτε οι συνθήκες μας το επιτρέπουν.