Ενσωμάτωση ζεόλιθου στην Τεχνική και Γεωργική Σχολή Αμμοχώστου – Αυγόρου
Ν.Λυγερός – Ενσωμάτωση ζεόλιθου στην Τεχνική και Γεωργική Σχολή Αμμοχώστου – Αυγόρου , 21-1-2015
Μέρος Β΄
Φωτογραφίες:
Ν.Λυγερός – Ενσωμάτωση ζεόλιθου στην Τεχνική και Γεωργική Σχολή Αμμοχώστου – Αυγόρου , 21-1-2015
Μέρος Β΄
Φωτογραφίες:
Η επιχείρησή μας ασχολείται με την εφαρμογή και την πώληση πιστοποιημένου Ελληνικού φυσικού ζεόλιθου και φυσικού ζεόλιθου Ευρωπαϊκής προέλευσης για όλες τις χρήσεις. Από εμάς μπορείτε ακόμα να προμηθευτείτε περλίτη καθώς και Ελληνικό αργιλούχο διατομίτη. Η περιεκτικότητά του ζεόλιθου σε κλινοπτιλόλιθο για γεωργική και κτηνοτροφική χρήση ανέρχεται σε 85% τουλάχιστον και διατίθεται σε διάφορες κοκκομετρίες ανάλογα με τη χρήση του. Σκοπός μας είναι η διάδοση των αμέτρητων εφαρμογών των φυσικών αυτών αδρανών ορυκτών με αποτέλεσμα την άμεση ωφέλεια από τις ιδιότητές τους, σε τομείς όπως η γεωργία, η κτηνοτροφία, το περιβάλλον και η ανθρώπινη υγεία.
Η αναγκαία αξιοποίηση του ζεόλιθου – Ν. Λυγερός, Γ. Χατζηγεωργίου Ο όρος ζεόλιθος επινοήθηκε το 1756 από τον Σουηδό ορυκτολόγο Axel Fredrik Cronstedt, ο οποίος παρατήρησε ότι κατά την ταχεία θέρμανση του ορυκτού stilbite, παράγονται μεγάλες ποσότητες ατμού από το νερό, οι οποίες απορροφώνται από το ορυκτό. Βασιζόμενος σ’ αυτό το γεγονός, ονόμασε αυτό το…
Ο περλίτης είναι ένα φυσικό, αργιλοπυριτικό ορυκτό, το οποίο παρέχει αερισμό και διατήρηση υγρασίας στις γεωργικές καλλιέργειες.
Ζεολιθικά σύκα. Αραδίππου, Κύπρος. 04/08/2014
Ενσωμάτωση ζεόλιθου στην τροφή των κοτόπουλων, Τάσσος Αλαμπρίτης, Αραδίππου – Κύπρος, 25/01/2014.
Έγκριση μελέτης δασικής οδού τύπου Γ΄ για κοιτασματολογικές έρευνες βιομηχανικού ορυκτού (Ζεόλιθου) Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Υ Μ Ε Θεωρούμε και εγκρίνουμε την μελέτη με τίτλο «Δασικής οδού τύπου Γ΄ για κοιτασματολογικές έρευνες βιομηχανικού ορυκτού (Ζεόλιθου)» στην περιοχή Πετρωτών του Δήμου Ορεστιάδας του Νομού Έβρου, όπως αυτή συντάχθηκε από τους…
Όταν βλέπουμε τα θεμελιακά προβλήματα που υπάρχουν, ειδικά όσον αφορά στους αγρότες, είναι δύσκολο να κατανοήσουμε την καθυστέρηση που υπάρχει στον θεσσαλικό κάμπο σχετικά με την εφαρμογή του ζεόλιθου. Στην Πελοπόννησο και στην Κρήτη έχουμε μια τρομερή ανάπτυξη του θέματος, γιατί πολλοί αγρότες κατανόησαν τα οφέλη που παρέχει στην ποιότητα των προϊόντων και στην παραγωγικότητα…