Διάλεξη του καθηγητή Νίκου Λυγερού με θέμα “Ο ζεόλιθος ως καινοτομία της γεωργίας” στη Νίκαια Λάρισας.
Η επιχείρησή μας ασχολείται με την εφαρμογή και την πώληση πιστοποιημένου Ελληνικού φυσικού ζεόλιθου και φυσικού ζεόλιθου Ευρωπαϊκής προέλευσης για όλες τις χρήσεις. Από εμάς μπορείτε ακόμα να προμηθευτείτε περλίτη καθώς και Ελληνικό αργιλούχο διατομίτη. Η περιεκτικότητά του ζεόλιθου σε κλινοπτιλόλιθο για γεωργική και κτηνοτροφική χρήση ανέρχεται σε 85% τουλάχιστον και διατίθεται σε διάφορες κοκκομετρίες ανάλογα με τη χρήση του. Σκοπός μας είναι η διάδοση των αμέτρητων εφαρμογών των φυσικών αυτών αδρανών ορυκτών με αποτέλεσμα την άμεση ωφέλεια από τις ιδιότητές τους, σε τομείς όπως η γεωργία, η κτηνοτροφία, το περιβάλλον και η ανθρώπινη υγεία.
Παρόμοια άρθρα
Η αναγκαία αξιοποίηση του ζεόλιθου – Ν. Λυγερός, Γ. Χατζηγεωργίου
Η αναγκαία αξιοποίηση του ζεόλιθου – Ν. Λυγερός, Γ. Χατζηγεωργίου Ο όρος ζεόλιθος επινοήθηκε το 1756 από τον Σουηδό ορυκτολόγο Axel Fredrik Cronstedt, ο οποίος παρατήρησε ότι κατά την ταχεία θέρμανση του ορυκτού stilbite, παράγονται μεγάλες ποσότητες ατμού από το νερό, οι οποίες απορροφώνται από το ορυκτό. Βασιζόμενος σ’ αυτό το γεγονός, ονόμασε αυτό το…
Ενσωμάτωση ζεόλιθου σε αμπέλι. Ν. Λυγερός – Κτήμα Στρατή Φωτίου, Σκαμιά, Μυτιλήνη
Ν. Λυγερός – Ενσωμάτωση ζεόλιθου σε αμπέλι. Κτήμα Στρατή Φωτίου, Σκαμιά, Μυτιλήνη Β’ μέρος
Ζεολιθικό θερμοκήπιο του Αγούδη Άγγελου στον Κυπρίνο Νέας Ορεστιάδας, Αύγουστος 2016
Φωτογραφίες από τομάτες, πιπεριές Φλωρίνης, μελιτζάνες και πιπεριές από το ζεολιθικό θερμοκήπιο του Αγούδη Άγγελου στον Κυπρίνο Νέας Ορεστιάδας. Αύγουστος 2016 Video: Φωτογραφίες:
Ισχυρισμός υγείας σε εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο, με ζεόλιθο στην καλλιέργεια
Η ολοκληρωμένη χρήση του ζεόλιθου στην ελιά, μπορεί να αποδώσει ένα εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο ανώτατης ποιότητας με “Ισχυρισμό Υγείας”.
Προμήθεια και εφαρμογή ασβέστη και ζεόλιθου για την υγεινοποίηση παραμένουσας λυματολάσπης βιολογικού καθαρισμού Αλεξαδνρούπολης και διάθεσή της στη γεωργία
Tην Αλεξανδρούπολη , την 11 του μηνός Αυγούστου 2014, ημέρα Δευτέρα , στα Γραφεία της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης Αποχέτευσης Αλεξανδρούπολης οι κατωτέρω υπογράφοντες: α. Μυτιληνός Ευάγγελος , Πρόεδρος της Δημοτικής Επιχείρησης Ύδρευσης Αποχέτευσης Αλεξανδρούπολης (ΔΕΥΑΑ), που ενεργεί ως νόμιμος εκπρόσωπος σύμφωνα με το άρθρο 5 , παρ 4 το υ Ν.1069/80 και την με αριθμό…
Ο Δήμαρχος της Αλεξανδρούπολης για την Ε.Β.Ζ. και τον ζεόλιθο. 17/07/2014 [Video]
Ο Δήμαρχος της Αλεξανδρούπολης για την Ε.Β.Ζ. και τον ζεόλιθο. 17/07/2014